1
1
Brak interesujących ofert?

Zapisz zlecenie wyszukiwania,
aby otrzymywać mailem w przyszłości nowe oferty odpowiadające danym kryteriom.

Canoe lub kanu

Canoe oznacza właściwie łódź poruszaną przy pomocy wiosła. Istotne jest, że wioślarz siedzi w kierunku jazdy przodem, a nie plecami, jak w przypadku łodzi wiosłowej. Rozróżnia się dwa rodzaje kanu: kanadyjkę i kajak.

Kajak jest z zasady zamknięty, ma tylko włazy z miejscami do siedzenia dla wioślarzy. Kanadyjka jest zwykle otwarta, chociaż specjalne kanadyjki sportowe mogą być również zamknięte, co może utrudniać to rozróżnienie.

Kajakiem, ze względu na jego konstrukcję, można zasadniczo pływać tylko na siedząco, natomiast w przypadku kanadyjki możliwości jest więcej. Kanadyjki górskie mają często siedziska w postaci siodełek, do których dodatkowo mocuje się uda albo kolana specjalnymi pasami. Umożliwia to wioślarzowi prowadzenie kanu jak Eskimos, w sposób możliwy zasadniczo tylko w kajaku.

Kanadyjkę prowadzi się z przyklękiem na jedno kolano i wyprostowaną drugą nogą głównie w wyścigach kanu. Natomiast kanadyjką turystyczną pływa się najczęściej na siedząco. Wprawdzie pływanie kanu w przyklęku może być trochę niewygodne, ale ma tę zaletę, że łódź można lepiej kontrolować przy odpowiedniej swobodzie ruchów. Odmianą kanu, którą można pływać w pozycji klęczącej i siedzącej, jest znana z XIX wieku rosyjska bajdarka.