1
1
Brak interesujących ofert?

Zapisz zlecenie wyszukiwania,
aby otrzymywać mailem w przyszłości nowe oferty odpowiadające danym kryteriom.

Rower wodny

Jazda rowerem wodnym jest dla wielu ludzi ulubioną formą spędzania czasu wolnego na urlopie. Na większości jezior, a także nad morzem, wynajęcie roweru wodnego za kilka groszy nie stanowi na ogół żadnego problemu. Wielką zaletą jest to, że naprawdę każdy może sterować rowerem wodnym; nie wymaga to żadnych wcześniejszych umiejętności. Z dziećmi, które potrafią już pływać, można sięgnąć po rower wodny ze zjeżdżalnią.

Rower wodny zawdzięcza swą nazwę rodzajowi napędu. Łódź wyposażona jest w wały korbowe, które użytkownicy mogą uruchamiać naciskając na pedały. Poruszają one koło łopatkowe, które zapewnia przesuwanie się łodzi do przodu. Jednak rower wodny jest tak zbudowany, że praktycznie nie może rozwinąć większej prędkości. Konstrukcja roweru wodnego jest stabilna. Stabilność kadłuba zapewnia wzmocnione włóknem szklanym tworzywo sztuczne lub aluminium. Stabilna konstrukcja jest niezbędna, bo z rowerów wodnych często korzystają ludzie, którzy nie mają wiele doświadczenia w obsłudze łodzi.

Kto chciałby poruszać swą łódź siłą ramion, powinien kupić łódź wiosłową lub kanu.

Także rowery wodne służą do sportowego współzawodnictwa. Organizowane są nawet mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata w kolarstwie wodnym. Jednak do tego celu stosuje się specjalne rowery regatowe, umożliwiające rozwijanie większych prędkości. Jeśli rower wodny zbudowany zostanie jako wodolot, może osiągnąć prędkość do 20 węzłów.