83 katamarany na sprzedaż -  katamarany używane i nowe

1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Brak interesujących ofert?

Zapisz zlecenie wyszukiwania,
aby otrzymywać mailem w przyszłości nowe oferty odpowiadające danym kryteriom.

Katamaran

Katamaran jest łodzią o dwóch połączonych trwale kadłubach. Katamarany są wyjątkowo szerokie, co zapewnia im dużą stateczność poprzeczną. Są przy tym stosunkowo lekkie, ponieważ nie mają kilu. Szybkość katamaranu można zwiększyć poprzez kadłub ślizgowy. Niestety, katamaran może się łatwo przewrócić, a przywrócenie większych modeli spowrotem do pionu jest bez pomocy dźwigu niemożliwe.

Katamarany dzielą się na trzy typy: motorowe, żaglowe i wiosłowe. Katamarany silnikowe są zwykle podstawą konstrukcji promów morskich i statków roboczych. Przy dużej szerokości katamarany mogą przewozić wyjątkowo wielu pasażerów lub duże ilości ładunku. Na niektórych kontynentach, na przykład w Australii, mniejsze katamarany motorowe wykorzystuje się do przewozu pasażerów między wyspami z prędkością do 48 węzłów. W żegludze między kilkoma państwami europejskimi katamarany są wykorzystywane z dużym powodzeniem jako promy samochodowe.

Katamaran żaglowy jest wyposażony w żagiel, w związku z czym może być użytkowany jak żaglówka. Katamarany żaglowe są bardzo zwrotne i szczególnie szybkie. Katamarany wyścigowe, aby uczestniczyć w wyścigach klas od A do D, muszą spełniać specjalne wymogi dotyczące wymiarów. Katamarany wiosłowe są w zależności od wielkości napędzane wiosłami przez dwie do ośmiu osób.