89 nowe i używane jachty klasyczne

1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Brak interesujących ofert?

Zapisz zlecenie wyszukiwania,
aby otrzymywać mailem w przyszłości nowe oferty odpowiadające danym kryteriom.

Jachty klasyczne

Wielu miłośników łodzi preferuje modele zwane klasykami. Chodzi tu o jachty, które do lat 70. budowano jako konstrukcje klasyczne, najczęściej z długim kilem. Zwykle stosowano materiał drewniany. Żeby można było mówić o jachcie klasycznym, pierwotna łódź musi być zachowana w całości. Późniejsze zmiany mogą dotyczyć tylko renowacji, niepożądane są uzupełnienia o nowoczesne elementy. Jeśli łódź wyposażono w nowoczesne przedmioty, nie można już mówić o klasyku, lecz o tak zwanych jachtach vintage. I tak przykładowo dodać można okucia lub żagle z włókna węglowego.

Klasyczne jolki lub jachty kilowe przyciągają spojrzenia w każdym porcie. Swym kształtem, patyną różnią się wyraźnie od nowoczesnych jachtów żaglowych. Znanymi dużymi żaglowcami są np. pogromca wiatrów „Gorch Fock”, czy polski „Dar Młodzieży”. W latach 90. wzrosło zainteresowanie klasykami i zwiększyła się liczba regat. Najbardziej znanymi regatami są Régates Royales w Cannes. Największymi regatami w Niemczech są Robbe & Berking Classics i regaty klasyków w Laboe.

Jachty klasyczne cieszą się dużą popularnością wśród miłośników łodzi i wydaje się, że stały się niemal czymś w rodzaju postawy życiowej. Właściciele jachtów klasycznych są najczęściej zrzeszeni w klubach i regularnie organizują spotkania, w trakcie których każdy może zaprezentować swe najnowsze osiągnięcia. W Niemczech istnieje przykładowo „Krąg Przyjaciół Jachtów Klasycznych” (FKY), którego członkowie dążą do zachowania jolek i jachtów motorowych z litego drewna. W FKY zarejestrowanych jest około 3000 jachtów klasycznych.

Era jachtów klasycznych skończyła się wraz z nastaniem masowej produkcji jachtów z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym.

W pewnych okolicznościach jacht klasyczny, ze względu na użyte materiały, przysparza więcej pracy niż jacht nowoczesny. Drewnianą łódź należy regularnie konserwować, by nie dopuścić do zniszczenia drewna.