19 nowe i używane jolki

1 2
1 2
Brak interesujących ofert?

Zapisz zlecenie wyszukiwania,
aby otrzymywać mailem w przyszłości nowe oferty odpowiadające danym kryteriom.

Jola

Jola jest łodzią mieczową, mającą środek ciężkości nad linią wodną. Utrzymuje się w pionie dzięki ciśnieniu wody. Załoga joli musi nieustannie zwracać uwagę na zmiany parcia wiatru; jeżeli nie reaguje na dziury powietrzne lub porywy wiatru, jola może się przewrócić.

Jole buduje się obecnie tak, aby były niezatapialne i mogły być nadal użytkowane także po przewróceniu się dnem do góry. W tym celu jola ma podwójne dno, dzięki czemu z łodzi szybko można usunąć nabiegłą do niej po wywrotce wodę. Poza tym, w celu uzyskania maksymalnego wyporu, jolę wyposaża się w różne pływaki i wypełnione pianką puste przestrzenie, dzięki czemu nawet po przewróceniu się, łódka utrzymuje się na wodzie.

W zależności od przeznaczenia jole dzieli się na dwie klasy: jole wyścigowe i jole turystyczne. Jole wyścigowe uczestniczą w zawodach jol sportowych. Sezon dla jol trwa zwykle od marca do października. W tym okresie niemal podczas każdego weekendu odbywają się regaty jol żaglowych w około 1900 klasach. O klasie joli decydują przepisy konstrukcyjne, uwzględniające takie parametry łodzi jak na przykład kształt kadłuba, wymiary i ciężar joli oraz wielkość powierzchni żagla.