10 silniki elektryczne używane i nowe

1
1
Brak interesujących ofert?

Zapisz zlecenie wyszukiwania,
aby otrzymywać mailem w przyszłości nowe oferty odpowiadające danym kryteriom.

Poniższe kategorie Silnik do łodzi znajdą Państwo na Lodzie24.com.

Silnik elektryczny do łodzi

Do napędzania łodzi elektrycznej konieczny jest silnik elektryczny. Istnieje podział na silniki wewnętrzne i tak zwane silniki zaburtowe. Silniki elektryczne do łodzi oferowane są przez licznych producentów, jak np. Minn Kota, Motorguide, Zebco Rhino, czy Torqeedo.

Z silnikiem elektrycznym zawsze sprzężona jest bateria, bo konieczny do pracy prąd gdzieś musi zostać zmagazynowany. By silnik elektryczny mógł wytworzyć ciąg, potrzebna jest śruba napędowa. Coraz częściej stosuje się też koła łopatkowe. Sprawność silnika elektrycznego można podwyższyć, stosując większe śruby napędowe. Jednak gdy śruba jest zbyt duża, na płytkich wodach w niektórych okolicznościach pojawiają się problemy z zanurzeniem. Poza tym obracająca się powoli duża śruba napędowa szybciej niż mały model będzie miała problemy z trawą morską. Silnik elektryczny do łodzi musi pracować w bardzo niskim zakresie prędkości obrotowej, co często jest wykonalne tylko dzięki specjalnym rodzajom silników.

Do silników do łodzi elektrycznych przymocowane są zazwyczaj przełączniki umożliwiające ruch w przód i wstecz. Można nimi również regulować prędkość. W dzisiejszych czasach często montuje się też regulatory, dzięki którym możliwa jest stopniowa zmiana prędkości. Sterowanie łodzią przy ich pomocy jest niezwykle proste. Zazwyczaj, by zahamować, wystarczy przesunąć przełącznik na pozycję wsteczną i dodać gazu. Pojawiają się już także modele z regulatorem, dzięki któremu hamowanie jest możliwe przy ustawieniu „do przodu”. Mówi się wtedy o napędzie czterokwadrantowym.

Przy doborze silnika elektrycznego należy kierować się wielkością łodzi, rodzajem konstrukcji i ciężarem. Na podstawie tabel i danych producentów można ustalić minimalną siłę ciągu, konieczną dla wybranej łodzi. Wprawdzie łódź może być napędzana także mniejszym silnikiem, ale ewentualne prądy lub silniejszy wiatr utrudnią manewrowanie łodzią. Obawy, że silnik mógłby być zbyt mocny, są jednak nieuzasadnione, bo nawet najsilniejsze modele wytwarzają moc 4 KM.