14 silniki wewnętrzne używane i nowe

1 2
1 2
Brak interesujących ofert?

Zapisz zlecenie wyszukiwania,
aby otrzymywać mailem w przyszłości nowe oferty odpowiadające danym kryteriom.

Poniższe kategorie Silnik do łodzi znajdą Państwo na Lodzie24.com.

Silnik wewnętrzny

O silniku wewnętrznym mówimy, gdy silnik napędowy łodzi lub statku zintegrowany jest z kadłubem i zakotwiony na stałe. Nawet jeśli zasadniczo wszystkie silniki przymocowane wewnątrz określać można jako wewnętrzne, pojęcie to używane jest przede wszystkim w związku z rejsami dla rozrywki. Alternatywnie silnik wewnętrzny można określić mianem silnika wewnątrzburtowego. Przeciwieństwem silnika wewnętrznego jest silnik zaburtowy, o zwartej budowie, który można szybko zamontować lub zdemontować. Jeśli montowany jest silnik wewnętrzny, w kadłubie konieczny jest otwór, przez który napędzany silnikiem wał może dostać się do wody.

Istnieją różne możliwości funkcjonowania napędu z silnikiem wewnętrznym. Często stosuje się sztywny wał. Jest to możliwe zawsze wtedy, gdy silnik jest przymocowany mniej więcej w środku łodzi. Natomiast tak zwany napęd Z (przekładnia ze sprzęgłem) montowany jest na rufie łodzi. Istnieje możliwość kierowania nim i trymowania. W przypadku pędnika azymutalnego śruby napędowe mocowane są pod łodzią na gondoli obracającej się o 360 stopni. Częściej stosowany jest także wał z przekładnią kątową. Ten wariant, określany mianem napędu V, stosowany jest zawsze wtedy, gdy silnik wewnętrzny umieszczony jest w rufie. Przyczyną tego może być na przykład fakt, że sam silnik jest zbyt ciężki.

Silniki wewnętrzne – zalety i wady

Konstrukcja silników do zabudowy jest na ogół mniej kompaktowa. Oznacza to, że technika jest prostsza, a tym samym części zamienne są tańsze. Równocześnie z tego samego powodu silnik wewnętrzny jest większy od silnika zaburtowego i zajmuje w łodzi wiele miejsca.

Silnik wewnętrzny jest mniej efektywny niż silnik zaburtowy lub łódź z napędem Z, ponieważ siła napędowa kierowana jest przez zwrócony nieco w dół wał nie tylko do przodu, ale także częściowo w górę.

Przez tak zwany efekt skrętności śruby, który może powstać dzięki śrubie napędowej pod kadłubem, rufa jest odciągana w jedną stronę. Ułatwia to cumowanie lub manewrowanie, ale za to utrudnia wypływanie do tyłu. W łodzi z silnikiem wewnętrznym niezbędna jest płetwa sterowa.

Unoszące się w wodzie przedmioty, jak sieci lub liny, natychmiast  owijają się wokół wału i sprawiają, że łodzią nie można manewrować. Tylko nurek lub wyciągnięcie na ląd może temu zaradzić. Także wymianę śruby napędowej przeprowadzić trzeba na lądzie.

W przypadku maszyn o mocy powyżej 300 KM ogromne siły powstające na śrubie muszą być przenoszone przez wał do fundamentu silnika, dlatego wszystkie większe statki mają silniki wewnętrzne. Silnik zaburtowy czy napęd Z nie mogą przejąć takich sił.