336 silniki zaburtowe używane i nowe

1 2 ... 33 34
1 2 ... 33 34
Brak interesujących ofert?

Zapisz zlecenie wyszukiwania,
aby otrzymywać mailem w przyszłości nowe oferty odpowiadające danym kryteriom.

Poniższe kategorie Silnik do łodzi znajdą Państwo na Lodzie24.com.

Silniki zaburtowe

Silnik zaburtowy oznacza silnik, który w odróżnieniu od silnika wewnętrznego nie jest trwale związany z kadłubem statku, lecz może być łatwo i szybko demontowany i ponownie montowany. W tym celu wszystkie istotne części składowe silnika, jak silnik elektryczny, przekładnię i zapewniającą ciąg śrubę napędową umieszcza się w zwartej jednostce.

Silniki zaburtowe stosuje się bardzo często w małych łodziach, na przykład w motorówkach,  w łódkach wędkarskich a także w dingi. Jest nierzadko wykorzystywany również w jachtach żaglowych, ale tylko jako napęd pomocniczy. Silniki zaburtowe mają zastosowanie także w sporcie wyścigowym, tyle że są to większe modele. Ostatnio zaczęły się one pojawiać również w łodziach rekreacyjnych. Zwykle wykorzystuje się jeden silnik zaburtowy na łódź, ale zdarzają się przypadki, kiedy na rufie zobaczyć można dwa, a nawet więcej silników zaburtowych: dotyczy to głównie łodzi pneumatycznych o dużej mocy, z kadłubem z GFK.

Silniki zaburtowe są z zasady silnikami spalinowymi o napędzie benzynowym. Jednak coraz częściej wykorzystuje się także silniki elektryczne. Wynika to przede wszystkim z troski o środowisko naturalne. W wielu okolicach stosowanie silników spalinowych jest już zabronione, ponieważ zatruwają powietrze i zanieczyszczają wodę.

Silniki zaburtowe mocuje się zwykle na rufie łodzi, chociaż mogą być montowane także po stronie wewnętrznej. Najczęściej silnik może być nachylany pod różnymi kątami albo podciągany do góry, aby zapobiec ryzyku jego uszkodzenia podczas transportu łodzi, albo zakotwiczenia w płytkim akwenie.

Silnik zaburtowy – zalety i wady

Łodzie motorowe z silnikiem zaburtowym są łatwe w manewrowaniu, ich zachowanie się podczas pływania jest obojętne. Silniki zaburtowe mają zwartą konstrukcję, są lekkie, zajmują niewiele miejsca i są oferowane we wszystkich klasach mocy. Śrubę napędową można szybko i łatwo wymienić. Do silnika zaburtowego jest łatwy dostęp, a jego konserwacja jest niedroga. W łodzi z silnikiem zaburtowym pióro steru nie jest potrzebne, ponieważ cały silnik jest obracany kołem sterowym.

Silniki zaburtowe o mocy do 15 KM są lekkie i można je nosić, co jednak powoduje, że bywają kradzione. Posiadacze takich silników mogą zlecić ich grawerowanie policji wodnej. Dodatkowo silniki zaburtowe znakuje się żółtą nalepką jako „zarejestrowane”. Grawerować można nie tylko silniki zaburtowe, lecz także łodzie, osprzęt i wyposażenie. Poza tym policja radzi zabezpieczać silniki zamkami i zgłaszać osoby podejrzane.

Kolejna wada: silniki zaburtowe są narażone na wpływy atmosferyczne i działanie wody; wprawdzie chroni je obudowa, ale obudowy ze stopów aluminium łatwo ulegają korozji.

W ofercie mamy silniki zaburtowe Yamaha, silniki zaburtowe Mercury, silniki zaburtowe Honda, silniki zaburtowe Suzuki oraz także innych producentów.