221 houseboaty na sprzedaż -  houseboaty używane i nowe

1 2 ... 22 23
1 2 ... 22 23
Brak interesujących ofert?

Zapisz zlecenie wyszukiwania,
aby otrzymywać mailem w przyszłości nowe oferty odpowiadające danym kryteriom.

Houseboat - barka mieszkalna lub barka turystyczna

Barka mieszkalna czy houseboat to po prostu łódź motorowa, wykorzystywana na wodach wewnętrznych do zamieszkiwania stałego, a także czasowego. Wyrażając się bardziej górnolotnie, houseboat to czysty romantyzm na wodzie.

Wybór barek mieszkalnych jest duży, od prostych łodzi po luksusowe pływające wille. Chcąc kupić houseboat, trzeba się rozejrzeć, jaki typ komuś odpowiada i jaką sumę można lub chciałoby się wydać. Wśród barek mieszkalnych wyróżnić można klasyczne barki mieszkalne, Pénichettes, narrowboats i Villaboats.

Klasyczna barka mieszkalna lub turystyczna najczęściej jest drewnianym domem na stalowym kadłubie. Kto już pływał kanałami Amsterdamu, ten zna kolorowe barki mieszkalne z ich tarasami dachowymi i niewielkimi balkonami, które wyglądają jak ogrody na wodzie. Houseboat kupić można po relatywnie korzystnej cenie, trzeba jednak pamiętać o konserwacji i kosztach bieżących. Barka mieszkalna o powierzchni 100 m2 może ważyć do 100 ton, dlatego kadłub i nadbudówki muszą być stabilne. Najczęściej kupić można używane barki mieszkalne.

Pénichette to francuski houseboat, której konstrukcja przypomina galar – francuską dużą łódź towarową, na której zamontowano mieszkalne nadbudówki. Marki Pénichette można jednak używać tylko w odniesieniu do łodzi mieszkalnych firmy Locaboat Plaisance SA, firma sama zaprojektowała te łodzie i buduje je we Francji. Oczywiście jej barki mieszkalne spotyka się na licznych wodach śródlądowych w całej Europie, np. na wodach jeziora Müritz i rzeki Haweli, w Holandii, Irlandii, na Pojezierzu Mazurskim, a nawet w Lagunie Weneckiej. Również w tym przypadku dostępne są używane barki mieszkalne Pénichette.

Narrowboat, zwana również narrow boat, to wąski houseboat, którym podróżuje się od mniej więcej 1750 r. po angielskich Midlands. Łodzie mierzą do 21 metrów długości, ale maksymalnie 2,10 metra szerokości. Taka szerokość była konieczna ze względu na wąskie śluzy, które w tamtych czasach łączyły kanały. Dziś narrow boats wypożycza się, by spędzić urlop na houseboat. Rzadziej służą za stałe miejsce zamieszkania.

W przypadku Villaboats lub też floating homes chodzi o nową koncepcję mieszkania na wodzie. Właściwie są to mniej lub bardziej luksusowe domy na wodzie, z dużym tarasem zewnętrznym i pokładem słonecznym na dachu. Konstrukcja realizowana jest zgodnie z kryteriami bezpieczeństwa dotyczącymi budowy statków. Nadbudówki osadzone są na solidnym stalowym pontonie, wielokrotnie zabezpieczonym przed korozją. Do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje się energię słoneczną, pompa ciepła z wymiennikiem ciepła funkcjonuje w lecie jako instalacja klimatyzacyjna, a w zimie jako ogrzewanie. Ponieważ floating homes stanowią relatywnie nowy rodzaj łodzi mieszkalnych, stosunkowo trudno jest dotrzeć do używanej łodzi tego rodzaju.