2533 jachty motorowe na sprzedaż -  jachty motorowe używane i nowe

1 2 ... 253 254
1 2 ... 253 254
Brak interesujących ofert?

Zapisz zlecenie wyszukiwania,
aby otrzymywać mailem w przyszłości nowe oferty odpowiadające danym kryteriom.

Jacht motorowy

Jacht motorowy jest napędzaną silnikiem łodzią sportową wyposażoną w pokład i kajutę. Przeciwieństwo jachtu motorowego stanowi jacht żaglowy, który ma co najwyżej niewielki silnik pomocniczy, ale poza tym porusza się wyłącznie dzięki żaglowi.

Właściciel jachtu motorowego musi mieć patent żeglarski, pozwalający na prowadzenie łodzi sportowych. W zależności od tego, gdzie jacht motorowy ma być wykorzystywany, chodzi tu albo o patent na wody śródlądowe, albo patent morski. By otrzymać taki patent, należy zdać zarówno egzamin teoretyczny, jak i praktyczny. Nie jest on konieczny jeżeli jacht motorowy ma silnik o mocy do 10 kW (13,6 KM) lub silnik ma moc do 75 kW (101,97 KM), długość jachtu motorowego nie przekracza 13 metrów i jego maksymalna prędkość jest kontrukcyjnie ograniczona do 15 km/h.

Granica między łodzią motorową a jachtem motorowym jest płynna. Przy długościach poniżej 7 metrów mówimy o łodzi, począwszy od 10 metrów długości mówimy o jachcie. Zgodnie z prawem UE od długości 24 metrów łódź nie jest już łodzią sportową.

Firmy niemieckie Bavaria Yachtbau i Hanse Yachts, a także francuska stocznia jachtowa Beneteau zaliczają się do największych producentów jachtów motorowych na świecie.

Jacht motorowy o długości od 15 metrów uchodzi za jacht maxi. Jeśli długość jachtu przekracza 24 metry mówimy o mega-jachcie lub super-jachcie, w tym przypadku nie przywiązuje się wagi do sportowego charakteru łodzi, lecz wyłącznie do luksusu. Znanym producentem mega-jachtów jest np. Ferretti. Przez wiele lat wynoszący 163 metry rekord długości należał do jachtu motorowego „Eclipse”, ale w roku 2013 na pierwsze miejsce wysunął się zbudowany w Stoczni Lürssen „Azzam” mierzący 180 metrów.

Kto chciałby nabyć jacht motorowy, musi się także zastanowić, gdzie jacht będzie przechowywany. W sezonie konieczne jest do tego miejsce cumowania, za które naturalnie trzeba płacić. Poza tym potrzebne jest miejsce, gdzie jacht motorowy będzie mógł przezimować. Może to być przykładowo magazyn w zwyczajnej hali.