8 nowe i używane trimarany

1
1
Brak interesujących ofert?

Zapisz zlecenie wyszukiwania,
aby otrzymywać mailem w przyszłości nowe oferty odpowiadające danym kryteriom.

Trimaran

Trimaran, podobnie jak katamaran, należy do łodzi wielokadłubowych. Jego trzy kadłuby są bardzo wąskie i usytuowane równolegle do siebie, przy tym środkowy kadłub jest największy, a dwa mniejsze, zewnętrzne, stabilizują trimaran. Hydroplany są trimaranami z wysięgnikami przesuniętymi do przodu, jeśli wysięgniki przełożone zostały do tyłu, łodzie noszą nazwę canard. Obie wersje stanowią modyfikacje zwykłego trimaranu.

Trimaran kontra jednokadłubowiec

Trimaran ma kilka zalet w porównaniu z łodzią jednokadłubową. Przy tym nie ma znaczenia, czy kupuje się trimaran używany, czy nowy, zalety te mają również starsze trimarany. Trimaranem można osiągać znacznie wyższe prędkości niż łodzią jednokadłubową, ponieważ rezygnuje się tu z balastu. Trimarany są najszybszymi łodziami żaglowymi, wiele światowych rekordów, np. najszybszy rejs dookoła świata, ustanowiono trimaranem. Szóstego stycznia 2012 r. Francuz Loïck Peyron i jego 13-osobowa załoga w rekordowym czasie ukończyli rejs dookoła świata trimaranem „Banque Populaire V”. Potrzebowali 45 dni, 13 godzin, 42 minut i 53 sekund. Za swe osiągnięcie otrzymali Jules Verne Trophy. Piękne, trzyminutowe nagranie wideo ukazuje kilka wrażeń z rejsu dookoła świata. Najszybszym trimaranem jest hydroptère, który w próbach bicia rekordu na krótko osiągał prędkość 61 węzłów.

Zgodnie ze starą zasadą łodzie jednokadłubowe mogą osiągać w węzłach prędkość, z jaką wieje wiatr w m/s. Właściwie można powiedzieć, że przy wietrze od 2 do 5 m/s trimaran jest dwa razy szybszy niż łódź jednokadłubowa, możliwe są nawet do trzech razy większe prędkości. Warunkiem jest jednak stały wiatr i niemal gładka powierzchnia wody. Przy silniejszym wietrze trimaran dalej osiąga prędkości półtora raza wyższe niż jednokadłubowiec.

Kolejną zaletą trimaranu jest mniejsze zanurzenie umożliwiające podpłynięcie znacznie bliżej do brzegu i zakotwiczenie, podczas gdy jednokadłubowce muszą zatrzymywać się w większej odległości.

Jednak naprawdę dobry powód, by kupić trimaran, stanowi fakt, że pokonuje się tylko znikomą liczbę mil morskich przy użyciu silnika. Trimaranem żeglować można także przy słabym wietrze, gdy jednokadłubowce muszą uruchamiać silnik. Dlatego w przypadku trimaranu znacznie lepszy jest stosunek mil morskich przepływanych pod żaglami do mil pokonywanych przy użyciu silnika.

Jak wszystkie wielokadłubowce, trimarany mają taką wadę, że w razie ewentualnej przewrotki znacznie trudniej je podnieść. W przypadku większych trimaranów konieczny będzie wtedy duży nakład techniczny.

Trimaran kontra katamaran

Trimarany z kajutą oferują więcej miejsca niż tej samej długości katamaran, zasada ta obowiązuje do długości około 9 metrów. W przypadku większych długości w kwestii miejsca na czoło wysuwają się katamarany.

Nabywając trimaran należy zwrócić uwagę, czy wysięgniki są zamocowane na stałe, czy też składane. Wiele trimaranów ma składane wysięgniki, dzięki czemu trimaran, w przeciwieństwie do katamaranu, może być transportowany na przyczepie i opuszczany na wodę. Umożliwia to również cumowanie w porcie przy niewielkim zapotrzebowaniu na miejsce, trimarany mogą cumować w normalnych boksach portowych dla łodzi jednokadłubowych. Producentami, którzy oferują trimarany z mechanizmem składającym są m.in. Corsair Marine, Farrier Marine, fińska stocznia Whisper, Astusboats, Quorning Boats z Danii i Trimax Trimarans.


Istnieją też racjonalne powody, dla których warto kupić trimaran, bo dzięki trimaranowi, obojętne czy używanemu czy nowemu, można po prostu żeglować. Jeśli ktoś jest zdecydowany na łódź wielokadłubową, a nie musi to być koniecznie trimaran, powinien przyjrzeć się katamaranom. Może lepiej kupić katamaran,  bo żeglowanie katamaranem również stanowi przeżycie.